Przed rozpoczęciem przygody z pracami w ogrodzie i wykonywaniem jakichkolwiek czynności, warto przede wszystkim dowiedzieć się więcej na temat rodzaju posiadanej ziemi. Typy gleb można stosunkowo łatwo ocenić na podstawie ich faktury i konsystencji, a także dodatkowo potwierdzić poprzez sprawdzenie pH – czyli poziomu kwasowości. W ogrodach najczęściej spotykana jest glina lub piasek, a także ich mieszanki. Rodzaj gleby w znacznej mierze wpływa na zdrowie i prawidłowy wzrost zasadzonych roślin, dlatego warto dokładnie poznać jej specyfikę oraz charakterystykę.
Jak rozpoznać rodzaj gleby w ogrodzie?
W ogrodach występują różne typy gleb, jednak można je sprawdzić poprzez wykonanie kilku prostych czynności. Na początek należy zebrać w dłoń garść ziemi. Kolejny krok polega na dodaniu do niej odrobiny wody, a także jednoczesnym ugniataniu do momentu rozpadnięcia się jej na drobniejsze grudki. Do garści gleby następnie kontynuować dolewanie wody, aż stanie się wystarczająco podatna na formowanie. Kiedy ziemia jest już dostatecznie lepka, wystarczy uformować ją na kształt bryły. Na podstawie uzyskanej konsystencji można określić, jaki typ gleby występuje w danym ogrodzie – piaszczysty, gliniasto-piaszczysty lub gliniasty. Poszczególne rodzaje posiadają swoje zalety i wady, a także różnią się pod względem konkretnych właściwości. Ich specyfika sprawia, że stwarzają odmienne warunki konkretnym gatunkom roślin. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z ich nawożeniem czy nawadnianiem, ponieważ w każdym przypadku działania te wyglądają nieco inaczej. Gleba piaszczysta składa się głównie z piasku, a gliniasta zawiera przede wszystkim glinę. Odmiana gliniasto-piaszczysta stanowi natomiast ich mieszankę.
Zobacz także: Jak założyć trawnik z siewu – krok po kroku.
Charakterystyka gleby piaszczystej
Gleba piaszczysta charakteryzuje się piaskową konsystencją. Jej struktura wydaje się nieco ziarnista, a przy dotknięciu pęka. Taka gleba nie jest w stanie zachować tylu składników odżywczych, co inne rodzaje. Nie będzie też przystosowania do zatrzymywania dużych ilości wody. Gleba piaszczysta bardzo szybko wchłania wilgoć i jej nie magazynuje, a także bardzo szybko się nagrzewa. Takie właściwości sprawiają, że jest dość mocno narażona na przesychanie. Z tego względu rośliny posadzone w glebie piaszczystej wymagają systematycznego i regularnego, a przy tym niezbyt obfitego podlewania. Samo podłoże powinno być dostatecznie nawilżone, ale przy tym niepodmokłe. Gleba piaszczysta potrzebuje również częstego nawożenia, które jest niezbędne dla utrzymania optymalnego poziomu dostarczanych składników odżywczych. Aby zwiększyć chłonność ziemi, można naprzemiennie stosować kompost i obornik. W ten sposób da się podnieść zdolność gleby piaszczystej do gromadzenia wody, a także kluczowych mikroelementów. Sposobem na poprawę jej struktury może być również zastosowanie mielonej gliny.
Zobacz także: Jak zadbać o trawnik na wiosnę?
Właściwości gleby gliniasto-piaszczystej
Gleba gliniasto-piaszczysta nie wydaje się ziarnista, ale jej struktura nadal stosunkowo łatwo kruszy się w dłoniach. Ziemia o takiej konsystencji będzie w stanie zatrzymać więcej składników odżywczych i wody, niż piaszczysta. Nie wymaga z tego względu tak częstego nawożenia i podlewania. Poszczególne rodzaje gleb gliniasto-piaszczystych stosunkowo efektywnie magazynują minerały i wodę w warstwie korzeniowej, a także optymalnie się nagrzewają. Ich dużą zaletą jest bogata zawartość próchnicy, która wywiera bardzo korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin ogrodowych. Przed ich zasadzeniem należy się upewnić, że ziemia jest odpowiednio sucha. Jeżeli podczas prac ogrodowych będzie ona zbyt mokra, na jej powierzchni powstanie twarda skorupa ograniczająca przepływ powietrza. W takim przypadku efektywny wzrost korzeni może być znacząco utrudniony. Aby rozluźnić taką glebę, można zastosować specjalną glebogryzarkę. Urządzenia te pozwalają na szybkie i skuteczne przygotowanie gruntu pod wysadzanie.
Specyfika gleby gliniastej
Gleba gliniasta jest trudna do rozdrobnienia i rozbicia, nawet w przypadku dość mocnego ugniatania utworzonej bryły w dłoniach. Ten rodzaj ziemi na długi czas zatrzymuje zarówno wodę, jak i składniki odżywcze. Na wiosnę wolniej się nagrzewa, a także jest dość słabo przepuszczalna. Z tego względu gleba gliniasta uniemożliwia zapewnienie swobodnej cyrkulacji powietrza w warstwie korzeniowej. Aby rozwiązać ten problem, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża pod wysadzanie roślin. W tym celu trzeba przede wszystkim rozbić grudki oraz prawidłowo napowietrzyć ziemię glebogryzarką, bądź też specjalnymi urządzeniami wielofunkcyjnymi z dodatkowymi akcesoriami. W ten sposób można zapewnić roślinom lepszy wzrost. Grządki przygotowane na glebie gliniastej powinno się podlewać nieco rzadziej, ze względu na spowolniony proces wsiąkania wody do najgłębszych warstw. Dobrym rozwiązaniem będzie też wydłużenie czasu między kolejnymi nawożeniami. Dużą zaletą tego rodzaju gleby jest wysoka zawartość minerałów w glinie, pozwalająca na dostarczenie roślinom wielu składników odżywczych.