Jak wygląda zakładanie trawnika na wiosnę krok po kroku?

zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik jest praktycznie nieodłącznym elementem każdego trawnika. Najczęściej zakłada się go na wiosnę, ze względu na optymalne warunki do wzrostu i pogodę ułatwiająca realizację prac. Popularnym rozwiązaniem jest zakup trawnika w rolce, jednak wiele osób nadal decyduje się na jego samodzielne zasianie. W wielu przypadkach korzystanie z usług zewnętrznej firmy oferującej prace ogrodowe nie jest konieczne, ponieważ można je wykonać samodzielnie. Jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku?

Przygotowanie podłoża i zabiegi ochronne

Pierwsze etapy zakładania trawnika polegają na odpowiednim przygotowaniu podłoża, co wymaga przekopania gleby oraz usunięcia z niej wszystkich zanieczyszczeń. Dotyczy to różnego rodzaju śmieci, odpadów budowlanych, kamieni czy gruzu. Należy też dokładnie wyciągnąć z ziemi korzenie i kłącza chwastów wieloletnich. Kolejnym etapem jest zniwelowanie wszelkich zagłębień i pagórków, co najlepiej wykonać grabieniem. Jeżeli gleba jest bardzo ciężka, można ją rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem. Gleba bardzo lekka i piaszczysta wymaga zaś wzbogacenia, najlepiej nawożeniem ziemią próchniczą i zmieszaniem jej z podłożem. Duże znaczenie ma tez wykonanie specjalnych zabiegów ochronnych przed nornicami, kretami i innymi szkodnikami. W rejonach ich częstego występowania zaleca się założenie siatki zabezpieczającej. 

roboty koszące stihl
Roboty koszące Stihl

Regulacja odczynu i odchwaszczanie

Najlepsze warunki dla rozwoju trawnika zapewnia podłoże o lekko kwaśnym odczynie, wynoszącym średnio 5,6 – 6,5 pH. Jeżeli wartość ta spadnie poniżej 5.0, trawa może bardzo słabo rosnąć. Aby przebadać odczyn gleby, warto zastosować kwasomierz glebowy w płynie. Takie środki są dostępne w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych. Zbyt niski i kwaśny odczyn może wymagać odkwaszenia gleby specjalnym wapnem. Jeżeli jest on natomiast zbyt wysoki i zasadowy, najlepiej zakwasić glebę dobrym nawozem zakwaszającym. Kolejny etap do odchwaszczanie. Nawet w przypadku usunięcia z gleby korzeni i kłaczy chwastów, wiąż może ona zawierać nasiona. Ich obecność sprawia, że po wysianiu trawy z pewnością pojawią się chwasty. Warto poczekać kilka dni na ich faktyczne wystąpienie, a następnie zastosować do oprysku herbicyd nieselektywny usuwający wszystkie części zielone roślin. Po 14 dniach można kontynuować prace.

Nawożenie i osiadanie gleby

Aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe, warto zastosować specjalny nawóz do zakładania trawników oraz ich regeneracji. W jego składzie znajduje się azot, który jest niezbędny dla zbudowania zielonej masy. Fosfor z kolei stymuluje korzenie, a potas korzystnie wpływa na utrzymanie właściwej gospodarki wodnej roślin. Nawóz trzeba wymieszać z ziemią, a następnie go rozpuścić poprzez podlanie. Po wykonaniu tych zabiegów gleba powinna odpoczywać przez minimum tydzień. Aby przyspieszyć nieco ten proces, można wielokrotnie wygrabić teren i rozbić w ten sposób grudki ziemi. Pomocne jest też wałowanie połączone z podlewaniem. 

Kosiarki Stihl

Dobór odpowiednich nasion i terminu siewu

Zakładanie trawnika z siewu wymaga umiejętnego doboru nasion, które muszą pasować do wymagań podłoża, poziomu jego nasłonecznienia czy intensywności użytkowania. Najlepszy termin to wiosna od momentu rozpoczęcia wegetacji do końca maja, a także sezon letnio-jesienny od połowy sierpnia do końcówki września. W okresach tych trawa ma optymalne warunki do wzrostu, ze względu na odpowiednią temperaturę oraz ilość opadów. Nasiona mogą być wysiewane zarówno ręcznie, jak i użyciem dedykowanych siewników. Proces ten wykonuje się dwukrotnie, wzdłuż i w poprzek trawnika. Do siewu należy wykorzystać średnio 3 kg nasion na 100 m2 powierzchni. Zależnie od użytej mieszanki traw, masa nasion może być różna. Z tego względu warto dokładnie sprawdzić wszystkie informacje na etykiecie opakowania. Po wysianiu ziemię można przemieszać z nasionami, bądź też pokryć je cieńszą warstwą gleby.

kosa spalinowa Stihl
Kosa spalinowa Stihl

Wałowanie, podlewanie i koszenie

Wałowanie to przydatny zabieg, który bardzo delikatnie wbija nasiona w podłoże. Za jego pomocą można też zmniejszyć parowanie, a jednocześnie podnieść podsiąkanie wody zgromadzonej w glebie na niższych obszarach. Aby zadbać o prawidłowe skiełkowanie, należy pamiętać o zapewnieniu nasionom stale wilgotnej ziemi. Z tego względu warto regularnie obserwować pogodę, dostosowując w ten sposób proces podlewania trawnika do występujących aktualnie warunków atmosferycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie trawie wody w godzinach porannych lub wieczornych. Podczas prac warto korzystać z delikatnego, drobnokroplistego strumienia. Kolejna ważna kwestia to koszenie. Po raz pierwszy powinno się je wykonać w momencie, gdy trawa osiąga już wysokość sięgającą średnio 8 – 10 cm. Na tym etapie najlepiej skrócić ją do około 5 – 7 cm, czyli średnio 1/3 całej wysokości. Warto  przy tym pamiętać o odpowiednim naostrzeniu kosiarki. W przypadku koszenia tępymi nożami, występuje duże ryzyko wyrwania lub poszarpania młodej i niedostatecznie jeszcze ukorzenionej trawy. Najlepiej kosić trawnik wówczas, gdy jest suchy.