Jaka myjka ciśnieniowa będzie idealna do prac wokół domu? Wprowadzenie na rynek myjek ciśnieniowych sprawiło, że wiele uciążliwych czynności porządkowych stało się nagle proste. Dzięki odpowiednio dobranej myjce ciśnieniowej bez problemu można utrzymać w porządku wnętrze domu, garażu, podjazd, a nawet elewację i chodniki. Co więcej, moc tych urządzeń sprawia, że użytkownik nie musi wykazywać się siłą czy wytrzymałością przy sprzątaniu. Jakie myjki ciśnieniowe są przydatne w pracach porządkowych i jaką wybrać, jeśli chcemy jej używać głównie do kostki brukowej?
Myjki ciśnieniowe i ich zastosowanie
Na rynku znajdziemy ogromną liczbę modeli myjek ciśnieniowych. Są wśród nich lekkie i poręczne sprzęty, które można wykorzystywać w domu do mycia okien, mycia wnętrza samochodu czy usuwania niewielkich zabrudzeń z podłogi. Ten typ myjek jest na ogół najtańszy, a jego zastosowanie bardzo ograniczone. Kolejny rodzaj myjek to sprzęty średniej wielkości, przystosowane do dłuższego i bardziej dokładnego sprzątania. Ale jeśli planujemy zakup myjki do kostki brukowej, jedynym korzystnym wyborem będzie tu myjka z ostatniej, najdroższej kategorii – myjka premium o dużej mocy, wysokim ciśnieniu oraz wysokiej wydajności tłoczenia.
Innym możliwym podziałem myjek jest ich kategoryzacja ze względu na rodzaj zasilania. W sklepach znajdziemy myjki elektryczne, spalinowe, hybrydowe i akumulatorowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje własne zalety i wady. Myjki elektryczne są zazwyczaj lżejsze, cichsze i bardziej przyjazne dla środowiska, ale mają ograniczoną mobilność z powodu konieczności podłączenia do źródła zasilania.
Myjki spalinowe są bardziej mobilne i mocniejsze, na ogół więc korzystają z nich profesjonaliści. Warto jednak pamiętać, że ten typ myjek ciśnieniowych generuje też większy hałas i wymaga regularnego uzupełniania paliwa. Z kolei myjki akumulatorowe są przenośne i ciche, ale czas pracy na jednym ładowaniu może być ograniczony. To właśnie one najczęściej służą właścicielom samochodów albo osobom, które chcą usunąć zabrudzenia z kuchni czy kafelków. Istnieją także myjki hybrydowe, łączące w sobie kilka najlepszych cech myjek domowych i profesjonalnych.
Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać do kostki brukowej?
Tarasy, przydomowe ścieżki czy podjazdy często pokrywa się kostką brukową – to dobry wybór zarówno ze względu na cenę, jak i wygląd tego popularnego materiału. Jednak wraz z upływem czasu, ekspozycją na czynniki atmosferyczne i regularnym użytkowaniem, kostka brukowa może zacząć tracić swój pierwotny wygląd. W takich przypadkach warto sięgnąć po odpowiednią myjkę ciśnieniową, która w krótkim czasie przywróci kostce idealną kondycję.
Jeżeli chodzi o charakterystykę myjek, które sprawdzą się w pracy z kostką brukową, przy zakupie lub wypożyczeniu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Będzie to przede wszystkim ciśnienie, jakim dysponuje myjka, a także jej moc. Nie bez znaczenia jest tu także wydajność tłoczenia oraz wydajność powierzchniowa danej myjki ciśnieniowej, rodzaj jej zasilania, rozmiar i waga. Nie zapominajmy także o cenie – jeśli chcemy zainwestować we własną myjkę, warto poszukać tu kompromisu, dzięki któremu oszczędności nie będą oznaczały niższej jakości sprzętu.
Ciśnienie i wydajność tłoczenia wody w myjce do kostki brukowej
Poziom ciśnienia, który będzie konieczny, by czyszczenie kostki brukowej myjką mogło przynieść upragniony rezultat, będzie zależny od rodzaju i uporczywości zabrudzeń, z którymi mamy do czynienia. Do czyszczenia regularnie utrzymywanej w czystości kostki nie będziemy potrzebować tak wysokiego ciśnienia, jak w przypadku chodnika, który nigdy nie był czyszczony w ten sposób.
Ogólnie można założyć, że ciśnienie w myjce tego typu nie powinno nigdy być niższe niż 120 bar. To odpowiednie ciśnienie, które pozwala na skuteczne usuwanie brudu, mchów, alg i innych zanieczyszczeń z powierzchni kostki brukowej. Jeśli ciśnienie przekroczy 150 bar lub nawet 180 – jeszcze lepiej! Pozwoli to na szybsze czyszczenie, dając bardziej widoczne efekty przy mniejszym nakładzie pracy.
Kolejną istotną kategorią jest też wydajność tłoczenia wody, czyli ilość wody, którą myjka może dostarczyć na godzinę. Do kostki brukowej zaleca się wybór myjki, która ma przepływ wody wynoszący od 400 do 500 litrów na godzinę. Warto jednak pamiętać, że niektóre bardziej delikatne rodzaje kostki brukowej, takie jak naturalny kamień, mogą wymagać niższego ciśnienia i mniejszej podaży wody, aby uniknąć uszkodzeń powierzchni.
Wydajność powierzchniowa do kostki brukowej – myjka ciśnieniowa
Przy czyszczeniu kostki brukowej ułożonej na większej powierzchni niemałe znaczenie ma także wydajność powierzchniowa danej myjki. To jeden z powodów, dla których do takich celów powszechnie używa się myjek przemysłowych, jak produkty Karcher. W przypadku myjek o mniejszej wydajności czyszczenie trwa zbyt długo i staje się uciążliwe dla osób wykonujących tę pracę.
Wydajność powierzchniowa myjki ciśnieniowej do kostki brukowej jest istotnym parametrem, który określa, jaką powierzchnię można oczyścić w określonym czasie. Mierzy się ją w metrach kwadratowych na godzinę (m²/h) lub w metrach kwadratowych na minutę (m²/min).
Odpowiednia wydajność powierzchniowa zależy od indywidualnych potrzeb i rozmiaru powierzchni, którą chcemy oczyścić. W przypadku myjek ciśnieniowych do kostki brukowej, zazwyczaj zaleca się wybór modelu, który oferuje wydajność powierzchniową wynoszącą od 30 do 60 m²/h.