Jak poprawnie dbać o trawnik latem? Mogłoby się wydawać, że pielęgnacji zieleni latem jest banalnie prosta, jednak nie jest to prawdą. W upalne dni trawnik wymaga specjalnego traktowania. Palące słońce może przyczynić się do miejscowego zaniku trawy, a tego większość osób chce uniknąć. Regularne podlewanie to połowa sukcesu, szczególnie w przypadku braku opadów atmosferycznych. Poniżej zamieszczono zbiór przydatnych wskazówek, dzięki którym wszystko stanie się jasne. Podpowiedzi z pewnością okażą się przydatne tym, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w temacie.
Czy można kosić trawę w upały? Jak dbać o trawnik?
Ekstremalnie wysokie temperatury spowalniają wzrost trawy. Nie oznacza to jednak tego, że nie wymaga ona koszenia. Utrzymanie trawnika w pożądanym stanie wymaga systematycznej pracy. Koszenie powinno mieć miejsce raz na tydzień/dwa tygodnie. Bardzo ważne jest to, aby nie przycinać trawy zbyt nisko. Odsłonięcie delikatnych obszarów sprawia, że staje ona przypalona i poszarpana. Niewłaściwa pielęgnacja prowadzi do żółknięcia źdźbeł oraz ich zasychania.
Regularna koszenie trawy jest potrzebne również do tego, aby nie dopuścić do zakwitnięcia źdźbeł. Przekwitnięta darń jest sucha, a odbudowa jest praktycznie niemożliwa. O trawnik należy dbać w każdą pogodę, więc upał nie stanowi żadnej przeszkody. Kosić należy jednak umiejętnie, tak aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Ważne jest, aby przystrzyżoną trawę dogłębnie nawodnić. Czekanie na deszcz nie zawsze jest dobrym pomysłem.
Kiedy kosić trawnik w upał?
Nie ma przeciwwskazań do tego, aby kosić trawę rano. Warto jednak pamiętać, że znajduje się na niej rosa. Wilgotny trawnik trudniej jest przystrzyc, więc realizacja prac może nieco się wydłużyć. Nie można również nie wspomnieć o stanie technicznym kosiarki. Mokra trawa zwiększa intensywność tępienia się ostrzy, przez co wymagają one częstszej konserwacji/wymiany. Dobrze jest zainwestować w wysokiej klasy sprzęt, który przetrwa ciężkie warunki eksploatacji. Godne polecenia są kosiarki Stihl, które wybierane są przez profesjonalistów.
Trawy nie należy kosić w środku dnia, kiedy temperatura osiąga maksimum. Należy poczekać do późnego popołudnia lub wieczora. Brak rosy nie jest jedyną zaletą. Przystrzyżona trawa ma całą noc na regenerację i „odpoczynek” od palących promieni słońca.
O czym pamiętać podczas koszenia trawy latem?
Najważniejszą zasadą jest, aby nie kosić trawy zbyt nisko. Nie zaleca się ścinania więcej niż 1/3-1/2 wysokości źdźbeł. Wszystko po to, by nie odsłaniać wrażliwych obszarów trawy, a tym samym nie doprowadzić do jej wysuszenia. Niskie koszenie nie jest oszczędnością czasu i energii, gdyż bardzo często skutkuje ono powstaniem obszarów odsłoniętej gleby.
W upalne dni źdźbła muszą być wystarczająco długie, co wiąże się z wyższą częstotliwością koszenia. Istotne jest również to, aby nie pozostawiać ściętej trawy na ziemi. Posiadacze kosiarki bez kosza nie mogą zapomnieć o zgrabieniu pozostałości.
Jak podlewać trawnik w upały?
Wiadome jest, że w upalne dni konieczne jest systematyczne nawadnianie trawnika. Jest to jeden ze sposobów na uniknięcie plagi mrówek, które szczególnie często pojawiają się na glebach lekkich. Młoda trawa posiada krótkie korzenie, więc jest najbardziej narażona na wysychanie. Nadmiar wody również nie jest korzystny. Intensywne opady mogą powodować nadmierną wilgoć gleby – taki stan sprzyja rozwojowi grzybów i mchów.
Przyjmuje się, że w letnie miesiące trawnik potrzebuje tygodniowo około 20-30 l wody na m2. Jeśli gleba jest wysuszona ze względu na brak deszczu, to wspomnianą dawkę cieczy należy podzielić na dwie dawki (10-15 l co 3/4 dni). Korzystniej jest podlewać trawę rzadziej, ale większą ilością wody.
Obfite podlewanie umożliwia przenikanie wody na głębokość minimum 20 cm. Duże znaczenie ma tutaj pora dnia, gdyż wczesnym rankiem intensywność parowania jest niewielka. Wraz z upływem czasu gleba nagrzewa się, więc rozsądniej jest wstrzymać się z pielęgnacją. Podlewanie wieczorem bywa ryzykowne, gdyż sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Należy więc obserwować trawnik, tak aby wychwycić pierwsze niepokojące objawy.
Temperatura trawy i wody powinna być zbliżona. Zbyt duża różnica temperatur zwykle nasila parowanie. Ciecz nie wsiąka w podłoże, więc cały proces wydaje się być bez sensu. Krople wody pozostawione na roślinie skupiają ostre promienie słońca, czego konsekwencją jest zwykle przypalona darń.
Czy stosować system zraszaczy do trawy?
Zautomatyzowane systemy zraszaczy do trawy są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Idealnie sprawdzają się w przypadku trawników o znacznej powierzchni. Nie trzeba stale kontrolować ich pracy, jednak warto upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Korzystając z nowoczesnych technologii należy przestrzegać powyższych zasad. Zraszanie powinno mieć miejsce o odpowiedniej godzinie.
System nawodnienia do trawy może być zasilany motopompą, która oferuje zdalne sterowanie. Coraz więcej osób pielęgnuje trawnik przy użyciu aplikacji mobilnej. Zwiększa to komfort życia tych, którzy często przebywają poza domem.