Jak przygotować podłoże pod ogródek warzywny?

jak przygotować ziemię pod ogródek

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych warzyw. Jest to idealne rozwiązania przede wszystkim dla tych osób, które dbają o swoje zdrowie, dlatego też stawiają na ekologiczne i zdrowe warzywa. Warto wspomnieć także o tym, że ceny warzyw niestety cały czas idą w górę. Przydomowy ogródek warzywny jest doskonałym wyborem także dla tych osób, które chcą zaoszczędzić nieco gotówki. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na pytanie – jak optymalnie przygotować ziemię pod warzywa?

Czym charakteryzuje się dobra gleba do warzyw?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że niestety nie każda gleba nadaje się na ogródek warzywny. Dobra ziemia nie może być ani zbyt lekka, jak i również nie może być zbyt zbita. Warto zadbać także o to, aby podłoże było przewiewne i przepuszczalne. Godne polecenia są gleby o strukturze gruzełkowatej, które oferują optymalną pojemność wodną i sorpcyjną. Jak łatwo się domyślić idealna gleba musi być żyzna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że musi być bogata w drogocenne składniki pokarmowe, które są niezbędne warzywom do wzrostu. Pamiętać należy o tym, że to właśnie próchnica znacząco zwiększa zdolności buforowe gleby, a co najważniejsze reguluje jej odczyn. Podłoże zasobne w drogocenne materie organiczne wyróżnia się większą aktywnością biologiczną.

W jaki sposób można poprawić strukturę gleby?

Jeżeli na naszej działce dominuje zbyt zbita i gliniasta gleba, to wówczas warto postawić na gruboziarnisty piasek albo nawóz organiczny. W ten prosty sposób będzie można bardzo szybko poprawić przepuszczalność. Przy glebie lekkiej należy z kolei skupić się na tym, aby zapewnić lepsze magazynowanie wody. W zadaniu tym pomóc mogą specjalne materie organiczne. Na sezon zimowy warto dość głęboko przekopać ziemię. Wyrównujemy ją dopiero na wiosnę, dzięki czemu uzyskamy gruzełkowatą postać. 

glebogryzarka
Glebogryzarka

Jak wyregulować odczyn pH naszej gleby?

Jednym z najtrudniejszych zadań jest wyregulowanie odczynu pH. Pamiętać należy o tym, że zdecydowana większość warzyw najlepiej rośnie w glebach o odczynie 6,5-7,4. Jeżeli musimy obniżyć pH, to wystarczy przekopać ziemię i wymieszać ją z kwaśnym torfem wysokim albo ptasim obornikiem. Do zakwaszania doskonale nadają się również specjalne nawozy zakwaszające. Jeżeli naszym celem jest z kolei podniesienie pH gleby, to wówczas należy ją oczywiście zwapnować. Po dokładnym przekopaniu ziemi wystarczy wymieszać ją z nawozem. Doskonale sprawdzi się tutaj nie tylko kreda nawozowa, ale również wapno magnezowo-tlenkowe. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także gotowe wapno do odkwaszania gleby.

Jak przygotować ziemię do uprawy warzyw?

Aby przygotować ziemię do uprawy warzyw należy ją oczywiście dokładnie oczyścić z chwastów. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto usunąć wszystkie chwasty przed założeniem nowego warzywniaka. Kluczem do sukcesu jest to, aby dość głęboko przekopać ziemię. Prace tego typu najlepiej wykonać jesienią. Chwasty należy wyciągać za pomocą widełek. Szpadel może niestety przecinać korzenie, dlatego też chwasty szybko wrócą. Kolejnym krokiem jest użyźnienie gleby. W zadaniu tym pomóc mogą nie tylko nawozy, ale również specjalne komposty. Jeżeli chodzi o nawozy organiczne (oborniki), to najlepiej stosować je jesienią. Kompost można z kolei stosować przez cały rok. Na półkach sklepowych znaleźć można także nawozy mineralne albo specjalne nawozy do warzyw. Jeżeli korzystamy z nawozów mineralnych, to koniecznie należy przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta. Przenawożenie jest tak samo groźne dla warzyw jak niedobór drogocennych pierwiastków. Znacznie bezpieczniejsze są nawozy organiczne, których nie można przedawkować. 

glebogryzarka Stihl
Glebogryzarka Stihl

Jaki sprzęt ogrodniczy może się przydać?

Glebogryzarka jest jednym z najważniejszych sprzętów ogrodniczych, dlatego też warto rozważyć jej zakup. Jest to uniwersalny sprzęt, który przyda się przy wielu pracach ziemnych. W dużej mierze to właśnie dzięki glebogryzarce bez problemu utrzymamy dobre parametry gleby. Glebogryzarkę wykorzystujemy oczywiście do przekopania i spulchniania podłoża. Jest to także dobry sprzęt dla tych osób, które chcą wyrównać i napowietrzyć ziemię. Ręczne przekopywanie szpadlem zajmuje sporo cennego czasu. Ziemię warto przekopać jesienią, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich szkodników. Praktyczna glebogryzarka przyda się także wtedy, gdy będziemy chcieli dokładnie wymieszać ziemię z nawozem organicznym. Do wielu glebogryzarek można dokupić dodatkowe akcesoria, dzięki czemu znacząco zwiększa się funkcjonalność sprzętu. 

Jak zadbać o warzywniak po zbiorach?

O nasz warzywniak należy zadbać nie tylko przed zbiorem, ale również po. Podłoże należy umiejętnie przygotować na sezon zimowy, dzięki czemu będzie można je wykorzystać w niedalekiej przyszłości. Po zbiorach ponownie należy oczyścić glebę z chwastów i korzeni warzyw jednorocznych. Dobrym pomysłem jest także przekopanie ziemi, dzięki czemu wyciągniemy na wierzch drogocenne składniki z niższych warstw ziemi. Jesienią warto zasilić podłoże poplonem, dzięki czemu raz na zawsze zapomnimy o wyjałowieniu i erozji. Jak wspomniano powyżej przed zimą nie warto wyrównywać podłoża.