Jak przygotować trawnik pod robota koszącego?

robot do trawy Stihl

Robot koszący to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Przystrzyżenie trawnika nie musi wiązać się z kilkugodzinną pracą. Należy jednak pamiętać, że inteligentny sprzęt poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem wyłącznie wtedy, gdy ogród zostanie właściwie zaprojektowany. Tutaj liczą się nawet najmniejsze detale, które mogłyby uniemożliwić pielęgnację przestrzeni przy użyciu nowoczesnych technologii. Zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę? W tym wpisie znajdziesz zbiór przydatnych informacji, dzięki którym wszystko stanie się jasne.

Dlaczego projekt ogrodu ma znaczenie?

Osoby, które planują korzystać z robota koszącego, muszą pamiętać o właściwej aranżacji ogrodu. Ważne, aby teren został starannie przygotowany, gdyż w innym przypadku uzyskanie pożądanych efektów stanie się niemożliwe. Warto wspomnieć, że prawidłowo zaplanowana przestrzeń pozwala wykorzystać cały potencjał sprzętu. Przystrzyżenie trawnika będzie trwało o wiele krócej. Atutem jest również brak konieczności stosowania podkaszarki. 

Nie każdy wie, że robot kosiarka porusza się w zgodzie z zaplanowaną trasą. Istnieje możliwość oddzielenia obszaru do koszenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy nie ma potrzeby koszenia całego ogrodu. Wiadome jest to, że omawiany sprzęt osiąga najwyższy poziom wydajności na otwartych przestrzeniach. Nie ograniczają go tam żadne przeszkody, co znacząco ułatwia pracę.

Podczas projektowania ogrodu należy unikać nasadzeń tworzących wąskie ścieżki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka przeszkoda będzie trudna w pokonaniu. Robot nie dotrze do zakamarków, a nieskoszona trawa będzie musiała zostać przystrzyżona tradycyjną metodą. Dobrze, jeśli akcesoria oraz sprzęty ogrodowe znajdowały się w znacznej odległości od siebie. Urządzenie nie będzie swobodnie manewrować między piaskownicą, basenem, kompletem wypoczynkowym, jeśli elementy będą zlokalizowane blisko siebie.

robot koszący Stihl
robot koszący Stihl

Jak wyznaczyć obrzeża ogrodu?

Robot do koszenia trawy to prawdziwa innowacja, która może odmienić życie wielu osób. Podczas projektowania ogrodu należy w taki sposób wyznaczyć obrzeża ogrodu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzystrzyżonych obszarów trawnika. Należy pamiętać, że każde drzewo obrasta trawą, z którą nie poradzi sobie nawet standardowa kosiarka. Im jest ich więcej, tym bardziej pracochłonne strzyżenie trawy.

Robot koszący nie poradzi sobie także z trawą znajdującą się przy krawędzi domu lub ogrodzenia. Warto zwrócić także uwagę na schody tarasowe. Ostatni z nich obrasta trawą, której nie skosi nawet bardzo precyzyjny sprzęt. Jest to wynikiem niskiej dostępności do wspomnianego obszaru. Normalne jest również to, że trawa pojawia się wokół wystających studzienek czy szamba.

Dla robota koszącego przeszkodą mogą być także lampy ogrodowe. Plac zabaw składający się w wielu elementów także może zakłócić trasę urządzenia. W takiej sytuacji należy zastosować podkaszarkę, dzięki której można wyrównać trawnik w obszarach o niskiej dostępności.

Warto zastanowić się, jak wyznaczyć obrzeża ogrodu, aby podnieść efektywność pracy robota koszącego. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dobrze jest przemyśleć, z jakich elementów można zrezygnować, aby nie tworzyć wąskich szczelin, przez które nie przejedzie inteligentna kosiarka.

Jak przystosować ogród do inteligentnej kosiarki?

Mnóstwo osób posiadających urządzony ogród chce zakupić robota koszącego. Ważne jest jednak przystosowanie przestrzeni do wymogów inteligentnego sprzętu. Nie zawsze jest to proste, jednak warto spróbować. Przede wszystkim należy zidentyfikować potencjalne przeszkody, które mogłyby uniemożliwić przejazd sprzętu. Nie można jednak podejmować zbyt pochopnych decyzji.

Dobrze jest przetestować, jak robot koszący radzi sobie w ogrodzie. Trzeba obserwować pracę urządzenia, tak aby wychwycić problematyczne obszary. Niektórych modyfikacji nie można cofnąć, więc nie można się śpieszyć. Roboty do koszenia trawy posiadają różne parametry użytkowe. Istnieją modele niezwykle dokładne i efektywne, które o wiele lepiej radzą sobie z potencjalnymi przeszkodami, niż tańsze modele.Jest to inwestycja, która się opłaca.

Czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Samodzielne zaaranżowanie ogrodu może okazać się nie lada wyzwaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób decyduje się skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko przystosuje przestrzeń, ale również dokonać fachowego montażu robota koszącego. Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć błędnych decyzji oraz zmarnowanej gotówki.

Podkaszarki Stihl
Podkaszarki stihl

O czym pamiętać korzystają z robota kosiarki? 

Przed uruchomieniem robota kosiarki należy posprzątać dziecięce zabawki, artykuły dla zwierząt, narzędzia ogrodowe i inne elementy, które mogłyby zostać uznane za przeszkodę. Warto wziąć pod uwagę, że nawet bardzo mały obiekt leżący w trawie może sprawić, że robot koszący ominie dany obszar, a trawnik nie zostanie przystrzyżony precyzyjnie. Nie można zapomnieć o patykach!