Wybranie porządnego sprzętu ogrodniczego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby korzystać z niego zgodnie z zaleceniami producenta. Nie można zapominać także o systematycznej konserwacji, dzięki czemu można znacząco wydłużyć żywotność narzędzi ogrodniczych. Zobacz jak dbać o sprzęt ogrodniczy?
Regularna konserwacja – o czym należy pamiętać?
Sprzęt ogrodowy bardzo często ma kontakt z glebą, w której znajdują się nie tylko niebezpieczne bakterie, ale również grzyby i owady. Między innymi dlatego też warto zadbać o to, aby sprzęt ogrodniczy był czysty i sterylny. Jeżeli chodzi o narzędzia do kopania, to warto je po użyciu dokładnie opłukać wężem ogrodowym. Przywarty brud można szybko usunąć za pomocą specjalnej szczotki drucianej. Jeżeli nasz sprzęt ogrodowy miał bezpośredni kontakt z chorymi roślinami albo zainfekowaną przez szkodniki glebą, to wówczas niezbędne jest wyparzenie wrzątkiem. Dobrym pomysłem jest także przecieranie ostrzy wacikiem, który nasączony jest alkoholem. Ważne jest także to, aby po umyciu sprzętu dokładnie go wysuszyć suchym ręcznikiem. Sprzęt i narzędzia ogrodnicze należy przechowywać w suchym miejscu, które ma zapewnioną odpowiednią wentylację.
Prawidłowe przechowywanie sprzętu
Najłatwiejsze w przechowywaniu są oczywiście urządzenia elektryczne, które bez problemu można powiesić w garażu albo szopie. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli weźmiemy pod uwagę urządzenia spalinowe, które zgodnie z zaleceniem producentów wymagają odpowiedniego ustawienia. Jeżeli chodzi o kosiarki spalinowe, to należy postawić je w pozycji pionowej. W ten prosty sposób rozwiążemy problem z wyciekającym paliwem i olejem. W razie potrzeby można powymieniać świece zapłonowe, czy też przygotować nowe akumulatorki. Jak wspomniano powyżej sprzęt powinien być przechowywany w suchym pomieszczeniu, dzięki czemu nie ulegnie korozji. Dobrym pomysłem jest dokupienie specjalnych uchwytów, wieszaków albo regałów, które znacząco ułatwią przechowywanie sprzętu ogrodniczego. Urządzenia elektryczne i spalinowe najlepiej schować zaraz po ich użyciu. Jeżeli silnik będzie ciepły, to nie będziemy mieć problemu z osadzaniem się pary wodnej. Większy sprzęt dodatkowo można przykryć plandeką ochronną. Przy sprzęcie elektronicznym nie można także zapominać o ładowaniu akumulatorów. W sezonie zimowym poszczególne urządzenia elektroniczne należy naładować przynajmniej raz w miesiącu. Przy urządzeniach spalinowych należy z kolei na sezon zimowy zdjąć przewód wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej.
Konserwacja kosiarki od A do Z
Jednym z najtrudniejszych zadań początkujących i doświadczonych ogrodników jest oczywiście konserwacja kosiarki. Przy tego typu sprzęcie należy zadbać nie tylko o prawidłową pracę silnika, ale również o dobrą jakość mechanizmu tnącego. W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby dokładnie oczyścić kosiarkę z resztek trawy i pozostałych zanieczyszczeń. Jeżeli chodzi o noże, to należy je zdemontować i naostrzyć zgodnie z zaleceniami producenta. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie naostrzyć noże, mogą oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu sprzętu ogrodniczego. W ten sposób będziemy mieć 100% pewność, że ostrza są prawidłowo naostrzone i dobrze wyważone. Popękane noże o nierównej powierzchni należy oczywiście wymienić na nowe modele. Gdy kosiarka wyposażona jest w napęd na kołach, to dodatkowo sprawdzić należy stan przekładni i paska napędu. Jeżeli uzębienie jest zużyte, to niezbędny jest zakup nowych części.
Konserwacja dmuchawy i glebogryzarki
Regularnej konserwacji wymaga nie tylko kosiarka, ale również dmuchawa i glebogryzarka. W przypadku dmuchawy należy oczywiście skupić się na tym, aby dokładnie ją wyczyścić. Tego typu prace należy tak naprawdę wykonać po każdym użyciu urządzenia. Jeżeli chodzi o glebogryzarkę, to warto oczyścić nie tylko ostrza, ale również osłonę i obudowę przekładni. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie stanu dokręcenia poszczególnych śrub. Jeżeli glebogryzarka nie będzie użytkowa przez dłuższy czas, to ze względów bezpieczeństwa można zdjąć ostrza.
Jak przygotować pozostały sprzęt ogrodniczy do pracy?
Właściciele pilarki powinni pamiętać nie tylko o regularnym ostrzeniu łańcucha, ale również o systematycznym sprawdzaniu stanu prowadnicy. Pamiętać należy o tym, że w wielu sytuacjach prowadnica zużywa się tylko z jednej strony. Między innymi dlatego też producenci zalecają obracanie sprzętu o 180 stopni. Szczególnej opieki wymagają także nożyce do żywopłotów, a dokładniej mówiąc zadbać należy o ich mechanizm tnący. Aby uniknąć mniejszych lub większych problemów warto skorzystać z pomocy dedykowanych środków smarujących. Konserwacji wymagają także mniejsze narzędzia. Mowa tutaj między innymi o grabiach, motykach, łopatach i pazurkach. Jeżeli chcemy szybko wyplenić grzyby, nicienie i bakterie, to warto sprzęt przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wymienione narzędzia na kilka sekund zanurzyć we wrzątku. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby korzystać wyłącznie z oryginalnych części zamiennych, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt ogrodniczy jest prawidłowo przygotowany do sezonu.