Jak składować drewno opałowe?

Drewno jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych surowców opałowych. Obecnie wiele gospodarstw domowych wciąż ogrzewa się tym materiałem, ponieważ jest to naturalne i ekologiczne źródło ciepła. Drewno przyjemnie pachnie i zapewnia optymalne warunki termiczne. Aby jednak cieszyć się jego wszystkimi zaletami, należy zadbać o odpowiedni dobór, przygotowanie i składowanie surowca.

Jakie drzewo na opał?

Drewno na opał powinno pochodzić z drzew liściastych. Odmiany iglaste zawierają więcej żywicy, dlatego spalają się szybciej i skwierczą podczas spalania. Z iglaków powstaje też więcej sadzy prowadzącej do konieczności częstszego czyszczenia komina, a także wytwarza więcej dymu. Największą wartość opałową posiadają twarde drzewa, takie jak buk, jesion, dąb i grab. Ostatnie z nich to idealne drewno na zimę, ponieważ spala się wolno i długo oddaje ciepło. Brzoza również jest popularnym drewnem opałowym, ale niestety szybko się spala. Warto pamiętać, że drewno na opał należy zakupić i przygotować już wczesną wiosną, aby zdążyło przeschnąć do zimy. Optymalny czas schnięcia drewna to od 1 do 2 lat, w zależności od jego rodzaju. Jesienią warto mieć zawsze zapas z poprzedniego roku na wypadek, gdyby nowe drewno nie zdążyło przeschnąć.

jak składować drewno opałowe
jak składować drewno opałowe

Jak ciąć drewno opałowe?

Aby zapewnić ciepło i komfort zimą, trzeba zadbać o odpowiednie cięcie i przechowywanie drewna na opał. Sprawdzone metody są najlepsze, dlatego warto wyposażyć się w dobre narzędzia, takie jak pilarka łańcuchowa i klasyczna siekiera. Ta pierwsza jest niezastąpiona do cięcia dużych ilości drewna. Dla osób niedoświadczonych w pracy z pilarką najlepsze będą modele o mniejszej mocy lub urządzenia zasilane elektrycznie. Siekiera z kolei jest niezbędna do przygotowywania mniejszych szczap drewna. Aby praca z nią była jak najmniej męcząca, warto wybrać model o ergonomicznym kształcie. Innym rozwiązaniem jest zakup łuparki do drewna, która ułatwi i przyspieszy cięcie. Przygotowane drewno należy przenieść do drewutni za pomocą taczek. Warto również zaopatrzyć się w stojak do suszenia drewna na zimę czy stojak do układania polan. Praca przy przygotowywaniu opału będzie wygodniejsza. Drewno należy suszyć i przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu, aby zapewnić wydajne spalanie.

Jak przechowywać drewno do kominka?

Przechowywanie drewna na opał to ważna kwestia, ponieważ odpowiednie warunki suszenia i magazynowania mogą znacząco wpłynąć na jego jakość. Drewno nieprawidłowo wysuszone lub zmagazynowane może być wilgotne i słabe. To spowoduje, że będzie miało niską wartość opałową oraz zacznie emitować więcej dymu i gazów do atmosfery podczas spalania. Aby uniknąć tych problemów, należy przestrzegać kilku zasad. Drewno powinno być przechowywane w suchym miejscu, bez wilgoci i pleśni. Warto również chronić je przed opadami atmosferycznymi, takimi jak deszcz i śnieg – np. poprzez odpowiednie zadaszenie. Kolejną ważną zasadą jest zapewnienie dostępu powietrza i wentylacji, aby umożliwić drewnu swobodne wysychanie. Najlepiej umiejscowić składowisko drewna na południu, żeby drewno otrzymywało jak najwięcej słonecznego ciepła. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, drewno powinno być ułożone w stosy z szerokimi przerwami między kłodami.

Jak składować drewno opałowe?

Aby zapewnić optymalne warunki suszenia drewna na opał, można składować je przy ścianie domu. Warunkiem jest wysunięty dach lub specjalny okap chroniący przed opadami atmosferycznymi. Drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi, tylko specjalnie podniesionej podstawie ażurowej. Innym rozwiązaniem jest kupno gotowych metalowych regałów, ustawianych pod ścianą budynku. Bardziej skomplikowanym, ale skuteczniejszym sposobem jest wybudowanie od podstaw drewutni lub zadaszonej pergoli w ogrodzie. Ważne, aby budynki te miały dach i ażurowe ściany, aby zapewnić dostęp powietrza. Jeśli drewno ma być również używane do palenia w kominku, warto zainwestować w ozdobny stojak lub regał do salonu, aby mieć je zawsze pod ręką. Przed spaleniem drewno powinno być ogrzane do temperatury pokojowej.