Pielęgnacja trawnika zawsze powinna być kompleksowa i dokładna. Prace z tym nieodłącznym elementem każdego ogrodu trzeba realizować praktycznie przez cały rok, korzystając przy tym odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznych środków. Na wiosnę odbywa się przede wszystkim regeneracja trawnika, często połączona z wykonywaniem różnych zabiegów mechanicznych. Latem z kolei konieczna jest wieloetapowa pielęgnacja, a jesienią przygotowanie roślin na okres zimowy. Jak dbać o trawnik, żeby zawsze wyglądał pięknie i zdrowo?
Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku.
Grabienie liści i koszenie trawy
Jednym z pierwszych etapów pielęgnacji trawnika na wiosnę jest grabienie opadłych liści. Z powierzchni trzeba dokładnie wygrabić również resztki suchej trawy i opadłe gałązki, które pozostały jeszcze po zimie. Podczas prac najlepiej korzystać z grabi odpowiednio sprężystych, nie omijając przy tym żadnych stref trawnika. Kolejnym ważnym działaniem jest koszenie. Na tempo wzrostu trawy wiosną w dużym stopniu wpływa temperatura powietrza, a także gruntu na danym terenie. Nie bez znaczenia pozostaje również sama kondycja trawnika po przezimowaniu na okres najmroźniejszych miesięcy. Pierwsze wiosenne koszenie najlepiej przeprowadzić wówczas, gdy źdźbła osiągną wysokość około 10 cm. Okres ten przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia. O wysokości i częstotliwości późniejszego koszenia decyduje kilka czynników. Wiele zależy zarówno od siły rozwoju samych traw, jak i występujących warunków pogodowych czy jakości podłoża. Najlepiej kosić trawnik nawet raz w tygodniu. Jeżeli w lecie występują upały, trawa powinna być koszona nieco rzadziej oraz wyżej. Warto jednak pamiętać, aby podczas jednego koszenia nie skracać jej o więcej niż 1/3 całkowitej długości.
Wertykulacja i podlewanie
Wertykulacja jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Do jego głównych celów należy wyeliminowanie starej, martwej już darni o wyglądzie przypominającym nieco filc. Stanowi ona warstwę martwej materii, przez co w znacznej mierze blokuje trawie możliwość prawidłowego rozwoju. Proces wertykulacji polega na pionowym nacinaniu darni, w rezultacie czego do trawnika może dotrzeć więcej wody i powietrza. Proces ten sprawia, że trawa dużo lepiej się krzewi. Zabiegom wertykulacji powinno się poddawać trawniki przynajmniej dwuletnie. Po zakończeniu prac trzeba z dużą starannością wyeliminować z powierzchni trawnika wszelkie niepożądane pozostałości, takie jak resztki roślinne. Kolejny ważny zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Trawnik na wiosnę najlepiej podlewać o wczesnych godzinach porannych, bądź też późnymi popołudniami. W ten sposób można zyskać pewność, że przed nocą trawa zdąży odpowiednio obeschnąć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest podlewanie trawnika z mniejszą częstotliwością, ale za to obficie. Odpowiednio intensywny zabieg wykonany raz lub dwa razy w tygodniu sprawi, że trawa wytworzy korzenie sięgające głębiej. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia zwłaszcza zimą oraz w okresach suszy. Przy pojedynczym podlewaniu należy zużyć od 5 do 10 litrów wody na każdym metr kwadratowy powierzchni trawnika.
Nawożenie trawnika
Nawożenie trawnika najlepiej przeprowadzić na początku kwietnia. Dobrym rozwiązaniem jest zasilenie darni odpowiednim nawozem wieloskładnikowym, a także pamiętanie o zastosowaniu się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu. Sam proces nawożenia trawnika powinien być wykonywany wówczas, gdy trawa jest sucha. W warunkach wilgotnych, nawóz mógłby się przyklejać do mokrych liści oraz wywołać ich uszkodzenia. W okresie suszy warto ograniczyć nawożenie i korzystać jedynie z produktów, które charakteryzują się obniżoną zawartością azotu. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się nawozy jesienne, których zadaniem jest przygotowanie trawnika na zimę. Po raz ostatni nawożenie nawozem zwykłym należy przeprowadzić najpóźniej w połowie sierpnia. Murawa powinna być następnie zasilania jedynie nawozem jesiennym.
Aeracja i wapnowanie
Kolejny ważny zabieg pielęgnacyjny to napowietrzanie trawnika, czyli jego aeracja. Na jego przeprowadzenie najlepiej zdecydować się wiosną lub jesienią. Celem aeracji jest przede wszystkim ułatwienie wnikania wody, nawozów i powietrza do gleby. Napowietrzanie znacząco rozluźnia strukturę gleby na głębokości do nawet 10 cm, a więc rejonów zajmowanych przez główną masę korzeniową trawnika. Otwory powstałe w procesie aeracji najlepiej wypełnić piaskiem, aby ułatwić korzeniom traw rozrastanie się. Istotnym działaniem jest ponadto wapnowanie trawnika, które warto przeprowadzić jesienią. W przypadku gleb piaszczystych należy robić to co średnio 3-4 lata, natomiast na glebach zwięzłych co około 5 lat. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego wapna do odkwaszania gleby i bielenia traw. Proces wapnowania podwyższa pH gleby, a tym samym ułatwia roślinom przyswajanie substancji odżywczych. Zabieg ten należy wykonywać w odstępie minimum dwóch miesięcy od nawożenia. Wapno i składniki nawozu mogą bowiem wchodzić ze sobą w reakcję, tworząc związki nieprzyswajalne przez trawy oraz długo zalegające w glebie.