Trawnik jest praktycznie nieodłącznym elementem każdego trawnika. Najczęściej zakłada się go na wiosnę, ze względu na optymalne warunki do wzrostu i pogodę ułatwiająca realizację prac. Popularnym rozwiązaniem jest zakup trawnika w rolce, jednak wiele osób nadal decyduje się na jego samodzielne zasianie. W wielu przypadkach korzystanie z usług zewnętrznej firmy oferującej prace ogrodowe nie jest konieczne, ponieważ można je wykonać samodzielnie. Jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku?
Przygotowanie podłoża i zabiegi ochronne
Pierwsze etapy zakładania trawnika polegają na odpowiednim przygotowaniu podłoża, co wymaga przekopania gleby oraz usunięcia z niej wszystkich zanieczyszczeń. Dotyczy to różnego rodzaju śmieci, odpadów budowlanych, kamieni czy gruzu. Należy też dokładnie wyciągnąć z ziemi korzenie i kłącza chwastów wieloletnich. Kolejnym etapem jest zniwelowanie wszelkich zagłębień i pagórków, co najlepiej wykonać grabieniem. Jeżeli gleba jest bardzo ciężka, można ją rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem. Gleba bardzo lekka i piaszczysta wymaga zaś wzbogacenia, najlepiej nawożeniem ziemią próchniczą i zmieszaniem jej z podłożem. Duże znaczenie ma tez wykonanie specjalnych zabiegów ochronnych przed nornicami, kretami i innymi szkodnikami. W rejonach ich częstego występowania zaleca się założenie siatki zabezpieczającej.
Regulacja odczynu i odchwaszczanie
Najlepsze warunki dla rozwoju trawnika zapewnia podłoże o lekko kwaśnym odczynie, wynoszącym średnio 5,6 – 6,5 pH. Jeżeli wartość ta spadnie poniżej 5.0, trawa może bardzo słabo rosnąć. Aby przebadać odczyn gleby, warto zastosować kwasomierz glebowy w płynie. Takie środki są dostępne w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych. Zbyt niski i kwaśny odczyn może wymagać odkwaszenia gleby specjalnym wapnem. Jeżeli jest on natomiast zbyt wysoki i zasadowy, najlepiej zakwasić glebę dobrym nawozem zakwaszającym. Kolejny etap do odchwaszczanie. Nawet w przypadku usunięcia z gleby korzeni i kłaczy chwastów, wiąż może ona zawierać nasiona. Ich obecność sprawia, że po wysianiu trawy z pewnością pojawią się chwasty. Warto poczekać kilka dni na ich faktyczne wystąpienie, a następnie zastosować do oprysku herbicyd nieselektywny usuwający wszystkie części zielone roślin. Po 14 dniach można kontynuować prace.
Nawożenie i osiadanie gleby
Aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe, warto zastosować specjalny nawóz do zakładania trawników oraz ich regeneracji. W jego składzie znajduje się azot, który jest niezbędny dla zbudowania zielonej masy. Fosfor z kolei stymuluje korzenie, a potas korzystnie wpływa na utrzymanie właściwej gospodarki wodnej roślin. Nawóz trzeba wymieszać z ziemią, a następnie go rozpuścić poprzez podlanie. Po wykonaniu tych zabiegów gleba powinna odpoczywać przez minimum tydzień. Aby przyspieszyć nieco ten proces, można wielokrotnie wygrabić teren i rozbić w ten sposób grudki ziemi. Pomocne jest też wałowanie połączone z podlewaniem.
Dobór odpowiednich nasion i terminu siewu
Zakładanie trawnika z siewu wymaga umiejętnego doboru nasion, które muszą pasować do wymagań podłoża, poziomu jego nasłonecznienia czy intensywności użytkowania. Najlepszy termin to wiosna od momentu rozpoczęcia wegetacji do końca maja, a także sezon letnio-jesienny od połowy sierpnia do końcówki września. W okresach tych trawa ma optymalne warunki do wzrostu, ze względu na odpowiednią temperaturę oraz ilość opadów. Nasiona mogą być wysiewane zarówno ręcznie, jak i użyciem dedykowanych siewników. Proces ten wykonuje się dwukrotnie, wzdłuż i w poprzek trawnika. Do siewu należy wykorzystać średnio 3 kg nasion na 100 m2 powierzchni. Zależnie od użytej mieszanki traw, masa nasion może być różna. Z tego względu warto dokładnie sprawdzić wszystkie informacje na etykiecie opakowania. Po wysianiu ziemię można przemieszać z nasionami, bądź też pokryć je cieńszą warstwą gleby.
Wałowanie, podlewanie i koszenie
Wałowanie to przydatny zabieg, który bardzo delikatnie wbija nasiona w podłoże. Za jego pomocą można też zmniejszyć parowanie, a jednocześnie podnieść podsiąkanie wody zgromadzonej w glebie na niższych obszarach. Aby zadbać o prawidłowe skiełkowanie, należy pamiętać o zapewnieniu nasionom stale wilgotnej ziemi. Z tego względu warto regularnie obserwować pogodę, dostosowując w ten sposób proces podlewania trawnika do występujących aktualnie warunków atmosferycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie trawie wody w godzinach porannych lub wieczornych. Podczas prac warto korzystać z delikatnego, drobnokroplistego strumienia. Kolejna ważna kwestia to koszenie. Po raz pierwszy powinno się je wykonać w momencie, gdy trawa osiąga już wysokość sięgającą średnio 8 – 10 cm. Na tym etapie najlepiej skrócić ją do około 5 – 7 cm, czyli średnio 1/3 całej wysokości. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim naostrzeniu kosiarki. W przypadku koszenia tępymi nożami, występuje duże ryzyko wyrwania lub poszarpania młodej i niedostatecznie jeszcze ukorzenionej trawy. Najlepiej kosić trawnik wówczas, gdy jest suchy.