Jak i kiedy prawidłowo przycinać żywopłot?

przycinanie żywopłotu

Przycinanie żywopłotu jest stosunkowo prostą i nieskomplikowaną czynnością, jednak głównie dla fachowców i doświadczonych ogrodników. Osoby podejmujące się tego zadania po raz pierwszy często nie wiedzą, jak samodzielnie dobrać odpowiednie narzędzia i przeprowadzić wszystkie prace. Żywopłot powinien być przycinany równo, a także w odpowiednim momencie. Warto wybrać właściwy czas na pierwsze wykonanie prac tego typu zarówno po nasadzeniu roślin, jak i w sezonie.

Kiedy przycinać żywopłot po raz pierwszy?

Rośliny tworzące żywopłot powinny być sadzone jesienią. Po jego wyrośnięciu, pierwsze cięcie odbywa się zazwyczaj wiosną. Najlepiej zrobić to w marcu, kiedy nie występują już bardzo silne przymrozki. Najmłodsze rośliny trzeba przyciąć stosunkowo mocno, z reguły na wysokości około 20 – 30 cm ponad podłożem. Czynność ta jest niezbędna niezależnie od oczekiwań względem wyglądu. Z tego względu przeprowadza się ją zarówno celem uzyskania żywopłotu formowanego, jak i nieformowanego. Odpowiednio mocne przycięcie doprowadzi do silnego zagęszczenia krzewów u samej podstawy, dzięki czemu w przyszłości ich struktura pozbawiona będzie nieestetycznych prześwitów. 

przycinanie żywopłotu
przycinanie żywopłotu

Kiedy przycinać żywopłot kolejny raz?

Kolejne cięcia zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej przeprowadzić prace z żywopłotem na przełomie marca i kwietnia, kiedy rośliny dopiero rozpoczynają swój wzrost. Wskazaniem jest też ciepła i słoneczna pogoda, ponieważ przyspiesza ona zabliźnianie się ran. Ostatnie cięcie w roku najlepiej wykonać w lecie, najpóźniej pod koniec pierwszej dekady. Wszystkie ranki zdążą się dzięki temu zabliźnić, a poszczególne nowe przyrosty skutecznie zdrewnieją przed zimą. Kwestia ta ma szczególne znaczenie. Jeżeli rany nie zostaną odpowiednio zagojone, roślina jest mocniej narażona na oddziaływanie grzybów oraz ryzyko rozwoju różnych chorób. Zdrewniałe przyrosty mogą z kolei dobrze zabezpieczyć nowe pędy w czasie zimy, chroniąc je przed przemarznięciem. 

Zobacz także inne narzędzia w naszej ofercie: Wertykulatory Stihl

Jak równo przyciąć żywopłot?

Aby równo przyciąć żywopłot, należy podczas corocznych prac korzystać ze specjalnych narzędzi. Najlepiej sprawdzą się w tym odpowiednie nożyce ręczne lub elektryczne. Z reguły jednorazowo powinno się pozostawiać od 2 do 30 cm nowego przyrostu. kwestia ta zależy jednak przede wszystkim od koncepcji oraz indywidualnych preferencji pod względem zarówno wysokości żywopłotu, jak i ilości sezonów poświęcanych na jego formowanie. Duże znaczenie ma również odpowiednia technika cięcia. Niezależnie jednak od rodzaju i gatunku roślin tworzących żywopłot, metoda zawsze pozostaje taka sama. Prace powinno się rozpoczynać od boków, używając przy tym zwykłego sznurka do wyznaczenia i utrzymania prostej linii cięcia. Warto poprowadzić w ten sposób dwie linie równoległe. Jedna z nich powinna przebiegać przy górnej krawędzi, natomiast druga średnio w połowie wysokości żywopłotu.

Jako korzystać z narzędzi podczas cięcia żywopłotu?

W przypadku cięcia żywopłotu za pomocą nożyc elektrycznych, należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu właściwego kierunku ruchu. Narzędzie powinno być początkowo przesuwane w dół, co pozwoli na usunięcie odpowiednich fragmentów pędów. Na kolejnym etapie nożyce należy przesuwać w górę, celem poprawy linii. Kiedy prace nad bokami zostaną już zakończone, można przejść do przycinania grzbietu – czyli wierzchołków żywopłotu. Ta czynność powinna być realizowana z nożycami do żywopłotu utrzymanymi poziomo, najlepiej z wykonywaniem półobrotów całym ciałem. W ten sposób można dużo łatwiej uzyskać idealnie równą linię, niż w przypadku pracy jedynie samymi rękami. Jeżeli żywopłot jest formowany przy użyciu nożyc ręcznych, trzeba przede wszystkim pamiętać o rozciągnięciu sznurka podczas przycinania. Za jego pomocą da się łatwo wyznaczyć docelową wysokość na praktycznie całej długości żywopłotu. W przypadku braku zastosowania sznurka, zachowanie jednakowej płaszczyzny cięcia może być stosunkowo trudne. 

Zobacz także inne narzędzia w naszej ofercie: Glebogryzarki Stihl

nożyce do żywopłotów stihl

Po zakończeniu wszystkich prac warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby starannie zebrać wszystkie poobcinane fragmenty pędów. Najlepiej poskładać je do odpowiednio dużego pojemnika. Gałęzie można rozdrobnić, a następnie wykorzystać na ściółkę organiczną czy wysokiej jakości kompost. Same krzewy warto natomiast zasilić azotowym nawozem wieloskładnikowym. Ze względu na wysoką zawartość azotu, w ten sposób można efektywnie wspomóc wzrost roślin. Nie bez znaczenia pozostaje też utrzymanie wilgotnej ziemi wokół żywopłotu. Indywidualną kwestią pozostaje natomiast jego kształt, który można dopasować do własnego gustu i upodobań. W przypadku specyficznych warunków, konieczne może być zastosowanie specjalnego formowania. Największą dowolność zapewniają miejsca dobrze nasłonecznione. Jeżeli jednak żywopłot rośnie w cieniu, najlepszym rozwiązaniem będzie nadanie mu kształtu trapezu. W ten sposób można bowiem zapewnić pędom dostęp do światła na każdej wysokości, co zapewni piękny wygląd liści oraz ich równe wybarwienie. Najłatwiejsze jest formowanie żywopłotu na kształt prostopadłościanu, jednak możliwe są tez bardziej finezyjne kształty.