Kosiarki spalinowe Stihl – przegląd dostępnych modeli

Kosiarki spalinowe Sthil

Jeśli szukasz mocnej i niezawodnej kosiarki, nie możesz przejść obojętnie obok oferty firmy Stihl.

Szeroka gama kosiarek do trawy we wszystkich klasach wydajności spełni wymagania zarówno użytkowników prywatnych, jak i profesjonalistów. Kosiarki spalinowe Stihl wyróżniają się wysoką jakością, przemyślanym wyposażeniem, atrakcyjnym wyglądem i długą żywotnością.

Kosiarki spalinowe Stihl

Kosiarki spalinowe Stihl to najbardziej wszechstronna grupa produktów wśród kosiarek ręcznych. Jeśli chodzi o wydajność i pokrycie terenu, modele te mają wiele mocnych stron. Wybór jest bardzo szeroki i obejmuje wszystkie możliwe klasy wydajności, od sprzętu podstawowego po profesjonalne maszyny do ciągłego użytkowania w terenie. Mocne silniki benzynowe pracują niezawodnie i wydajnie. Wysokiej jakości obudowa kosiarki, która w zależności od modelu wykonana jest z blachy stalowej, polimeru, aluminium lub magnezu, sprawia, że kosiarki Stihl RM są solidne i gotowe do codziennej intensywnej pracy.

Funkcja mulczowania jest standardem w wielu modelach i można ją łatwo doposażyć w prawie wszystkich z nich. Zapewniona jest również wystarczająca łatwość obsługi, co ma ogromne znaczenie w długotrwałym użytkowaniu w profesjonalnej pielęgnacji trawników. Oprócz napędu na koła wyposażenie obejmuje również wyjątkowo miękki uchwyt, wygodną regulację wysokości koszenia, składany pojemnik na trawę i praktyczne sprzęgło hamulca noża, które zatrzymuje ostrze tnące również przy pracującym silniku. Jednak ze względu na napęd nakłady na konserwację są znacznie większe niż w przypadku kosiarki zautomatyzowanej, elektrycznej lub akumulatorowej. Szczególnie w przypadku urządzeń profesjonalnych wskazane jest regularne przeprowadzanie konserwacji. Inne wady kosiarek spalinowych to poziom hałasu silnika. Ponadto kosiarki spalinowe są zazwyczaj cięższe niż np. kosiarki elektryczne.

Kosiarka spalinowa Stihl — parametry

Gama modeli kosiarek spalinowych Stihl jest bardzo obszerna. W zależności od modelu są one dedykowane zarówno ogrodnikom hobbystom, właścicielom ogrodów, wymagającym użytkownikom prywatnym, jak i profesjonalistom. Stihl podzielił modele na sześć serii w zależności od ich wydajności: seria 2, seria 4, seria 5, seria 6, seria 7 i seria R. Urządzenia serii 7 i R to kosiarki do użytku w profesjonalnym ogrodnictwie i architekturze krajobrazu lub w rolnictwie. Oprócz osiągów silnika, modele w poszczególnych seriach różnią się także konstrukcją i materiałem, szerokością koszenia oraz wyposażeniem.

Kosiarka spalinowa Stihl – dane:

  • Maksymalna powierzchnia trawnika: 1200 – 3000 m²
  • Szerokość cięcia: 41 – 53 cm
  • Wysokość koszenia: 25 – 85 mm (środkowa), 25 – 90 mm (pojedyncze koło) lub 28 – 85 mm (oś)
  • Funkcja mulczowania: tak lub możliwość doposażenia w zależności od modelu
  • Kosz na trawę: 55 – 80 litrów
  • Napęd: 1-biegowy, 3-biegowy, Vario lub hydrostatyczny (w zależności od modelu)
  • Cechy: komfortowa kierownica, składany kosz na trawę, centralna regulacja wysokości koszenia, miękki uchwyt, ostrze wieloostrzowe, sprzęgło noża (w zależności od modelu)
  • Zalety: mocny, elastyczny w użyciu, odpowiedni do pracy ciągłej
  • Wady: duża waga, hałas, pracochłonna konserwacja.

Kosiarki spalinowe Stihl — modele podstawowe

Podstawowe maszyny Stihl nadają się do średnich powierzchni do około 1200 m². Kosiarki o mocy do 3 km mogą ciąć źdźbła trawy o wysokości od 25 do 75 mm, mocniejsze nawet 85 mm. Podczas gdy ogrodnicy zwracający uwagę na cenę wybierają solidną kosiarkę solidną RM 248, ci bardziej wymagający i stawiający na wygodę, wolą zainwestować w model taki jak RM 545 VE, który ma elektryczny szybki rozrusznik i napęd kół Vario.

Osoby mające do czynienia z dużymi trawnikami powinny przyjrzeć się bliżej rodzinie urządzeń RM 650 i RM 655. Dzięki szerokości koszenia do 53 cm i mocy do 3,9 km można kosić jeszcze większe powierzchnie (do 2500 m²) szybko i bez wysiłku. Wysokość koszenia we wszystkich modelach wynosi od 25 do 85 mm. Seria 6 jest dostarczana z 1-biegowym napędem kół lub bezstopniowym silnikiem Vario i opcjonalnie z elektrycznym rozrusznikiem, lub praktycznym sprzęgłem noża.

Kosiarki profesjonalne

Seria 7 jest niezwykle solidna, trwała i łatwa w utrzymaniu. Urządzenia z łatwością wytrzymują dłuższe okresy użytkowania w profesjonalnej pielęgnacji zieleni. Elementy antywibracyjne umożliwiają niemęczącą pracę przez cały dzień. W ten sposób bez wysiłku można kosić tereny do 3000 m². Szerokość koszenia w przypadku modeli z serii 7 to 54 cm, a wysokość koszenia wynosi od 25 do 90 mm.

Kosiarka do zadań specjalnych

Czasami nie wystarczy po prostu skosić trawnik. Dzięki 3-kołowej kosiarce Multimower™ takiej jak RM 3 RT można z jednej strony łatwo manewrować wokół krzaków i drzew, a z drugiej, w kilku prostych krokach zamienić kosiarkę w maszynę do mulczowania. Kosiarka RM 3 RT jest wyjątkowo zwrotna. Dzięki temu sprawdza się podczas prac wymagających dużej zwrotności. Dedykowane kosiarki Stihl z funkcją mulczowania, takie jak RM 2 R, również należą do tej kategorii. Urządzenia tej klasy nadają się do pielęgnacji trawników o maksymalnej powierzchni 2500 m².