Mulczowanie trawy to bardzo istotny zabieg, który polega na efektywnym rozdrabnianiu pokosu za pomocą kosiarki i następnie pokryciu jego cienką warstwą powierzchni trawnika. Metoda ta pozwala na przeprowadzenie ekologicznej i skutecznej pielęgnacji. Pokos pozostawiony na trawniku ulega stopniowemu rozkładowi, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w formie naturalnego nawozu.
Czym jest mulczowanie?
Mulczowanie jest bardzo praktyczną metodą zagospodarowania pokosu, który stanowi znaczną część odpadów ogrodowych. Zabieg ten ogranicza również parowanie wody z gleby, a nawet spowalnia wzrost chwastów. Poprawnie przeprowadzone mulczowanie zapewnia ponadto wiele innych korzyści. Warstwa równomiernie rozłożonego pokostu zapobiega erozji gleby, a jednocześnie odżywia trawę. Aby jednak metoda ta przynosiła oczekiwane efekty, należy stosować ją z umiarem. W ten sposób można uniknąć powstawania na powierzchni trawy tzw. filcu. Dobrym rozwiązaniem jest, chociażby naprzemienne mulczowanie i koszenie z całkowitym zbiorem. Trawnik wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych regularnie, nawet co kilka dni.
Jak przygotować trawnik do mulczowania?
W czasie mulczowania warto pozostawić jedynie delikatne i młode źdźbła, które szybciej ulegają rozkładowi. Systematyczne koszenie zabezpiecza przed powstawaniem kwiatostanów, a pokos pozostawiony na powierzchni nie powinien zawierać starych łodyg. Przed rozpoczęciem prac warto zadbać o to, aby trawa była sucha. Sam pokos musi być pocięty dość drobno, co przyspieszy proces jego rozkładu. Warto też pamiętać o tym, aby pozostawiona warstwa była równomiernie rozłożona i cienka. Trawnika poddanego mulczowaniu nie powinno się zbyt często nawozić, ponieważ zabieg ten sam w sobie stanowi formę odżywienia. Przed koszeniem na wiosnę, należy starannie usunąć wszelkie jesienne pozostałości zgniłych liści czy gałęzi oraz dokładnie wygrabić trawnik.
Czym najlepiej mulczować trawnik?
Narzędziem najbardziej odpowiednim do mulczowania jest kosiarka. Urządzenie powinno być jednak prawidłowo wyposażone, chociażby w wydajny układ podwójnych noży czy system mielenia zmiennego. Trawa wymaga przeprowadzenia procesu cięcia z podwyższoną częstotliwością. Podwójne noże bardzo efektywnie rozdrabniają pokos, dzięki czemu na etapie mulczowania powstała warstwa trawy jest drobno pocięta i odpowiednio cienka oraz szybko ulega rozkładowi. Dużą zaletą nowoczesnych kosiarek jest możliwość regulacji trawy trafiającej do kosza względem tej, która pozostaje na glebie. Jej ilość da się też dostosować do aktualnej wysokości trawnika czy warunków pogodowych.
Jaką kosiarkę do mulczowania wybrać?
Do praktycznych narzędzi z funkcją mulczowania należą akumulatorowe kosiarki STIHL, które są wyjątkowo kompaktowe, lekkie i ciche. Modele zaprojektowane w systemie AK gwarantują przyjemną i łatwą pracę, zapewnioną przez komfortowy uchwyt kierujący z dużą swobodą ruchów oraz wygodny w wyjmowaniu i obsłudze kosz na trawę ze wskaźnikiem napełnienia. Na uwagę zasługują również akumulatorowe kosiarki STIHL w systemie AP, które są bardzo przyjazne dla środowiska. Do ich zalet należy duża mobilność oraz innowacyjna konstrukcja, a także możliwość skutecznego koszenia nawet w strefach wymagających zachowania ciszy. Na wyposażeniu tych urządzeń znajduje się elektryczny napęd kół, który dodatkowo zwiększa komfort pracy. Kosiarki STIHL występują ponadto w wariancie elektrycznym czy spalinowym, które również mogą posłużyć do mulczowania.
Zobacz także: Kosiarki elektryczne Stihl – przegląd modeli
Jakie funkcje może posiadać kosiarka do mulczowania?
W ofercie firmy STIHL nie brakuje wielu zwrotnych, kompaktowych i funkcjonalnych kosiarek do pielęgnacji trawników o mniejszej lub średniej wielkości. Modele wyposażone w innowacyjny system COMPAT pozwalają na zastosowanie akumulatora również w innych urządzeniach akumulatorowych tej marki. Do zalet wybranych modeli należy też możliwość ekonomicznej i oszczędnej pracy Eco-Modus. W tym przypadku obroty silnika są automatycznie dostosowywane do aktualnie potrzebnej wydajności. Ze względu na odpowiednio wyprofilowane noże tnące, mulczowanie przebiega z wysoką efektywnością i generuje niskie straty energii przy przedłużonym czasie pracy. Urządzenia marki STIHL z powodzeniem sprawdzają się na terenach wymagających zachowania ciszy, takich jak trawniki zlokalizowane na osiedlach mieszkalnych, obszarach szpitalnych czy w pobliżu szkół.
Kiedy warto przeprowadzić mulczowanie trawy?
Z reguły mulczowanie można wykonać za każdy razem, gdy trawnik poddawany jest koszeniu. Zabieg ten przynosi najlepsze rezultaty wówczas, jeżeli jest wykonywany regularnie. W trakcie pełnego sezonu warto przeprowadzać koszenie nawet co 3-5 dni. Im wyraźniejsze występują zmiany źdźbeł świadczące o zamieraniu systemu korzeniowego, tym wyższa powinna być częstotliwość pielęgnacji. O mulczowaniu warto pomyśleć zwłaszcza w sytuacji, gdy trawa przestaje rosnąć, traci swoją gęstość i ulega miejscowemu przerzedzeniu oraz traci swoją odporność i staje się podatna na choroby, uszkodzenia czy oddziaływanie czynników pogodowych.