Robot koszący – czym jest i jak działa?

Robot koszący to zaawansowane technologicznie urządzenie z segmentu smart home, które działa w pełni autonomicznie. Jego działanie przypomina klasyczną kosiarkę elektryczną, jednak wymaga okablowania oraz obsługi przez operatora. Roboty koszące dysponują pojemnymi akumulatorami, dzięki czemu na jednym ładowaniu mogą pracować nawet do kilku godzin. Do koszenia trawników o powierzchni poniżej 1000 m2 przeznaczone są modele średniej wydajności, które działają przez około 70 minut. Ich ładowanie w przerwach na dokowanie trwa średnio 60-90 minut.

Do czego służy?

Robot koszący trawę działa jak automatyczna kosiarka, która samodzielnie pracuje przez całą dobę. Po naładowaniu akumulatora odbywa się koszenie, a w przypadku zużycia energii urządzenie samo powraca do stacji. Robot koszący powraca następnie do ostatniego miejsca, po czym kontynuuje koszenie. Taka sekwencja może być powtarzana w trybie nieprzerwanym, co stanowi niemałą zaletę. Z reguły robot koszący jest programowany jedynie na wybrane dni w tygodniu oraz konkretne godziny – np. w czasie nieobecności domowników. Robot koszący nie dysponuje pojemnikiem lub koszem na ściętą trawę, ale posiada specjalny system ściółkowania. W praktyce pozwala to na dokładne rozdrobnienie ściętych źdźbeł, a następnie ich rozsypanie na trawniku. Ulegają one rozkładowi, zmieniając się w wartościowy nawóz organiczny.

robot koszący
robot koszący

Jak działa?

Robot koszący dysponuje specjalnym systemem czujników, który pozwala mu na dokładne koszenie obszaru zdefiniowanego przez użytkownika oraz efektywne omijanie przeszkód. Takie rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo cennych okazów roślin, obecnych np. na rabatach trawnika lub rosnących na jego skraju. Nowoczesne roboty koszące mogą też rozpoznawać żywe przeszkody występujące na drodze, takie jak psy, koty, ptaki czy małe gryzonie. Zwierzęta nie zostaną dzięki temu stratowane, tylko ominięte. Urządzenia te mogą być bez przeszkód eksploatowane w pełnym słońcu czy na deszczu, a wbudowany system alarmu skutecznie zabezpiecza je przed złodziejami. Ze względu na wbudowany GPS, robot koszący sam ustala swoje położenie i zawsze wybiera najkrótszą drogę do bazy.

Jakie funkcje posiada?

Robot koszący może być programowany pod kątem wysokości cięcia oraz czasu pracy. Urządzenia te dysponują jednym nożem stałym lub zestawem obejmującym od kilku do nawet kilkudziesięciu ostrzy, które są umieszczone na obracającej się tarczy. Ze względów bezpieczeństwa, robot koszący automatycznie chowa je podczas przenoszenia czy konserwacji. Rodzaj ostrzy wpływa znacząco na efekt końcowy, czyli krótko przycięty trawnik. Noże stałe są bardzo trwałe, dzięki czemu ich wymiana lub ostrzenie nie musi odbywać się często. Ostrza umieszczane na tarczy trzeba zmieniać na nowe co kilka tygodni. Typ noża wpływa natomiast na głośność pracy urządzenia. Roboty ze stałym ostrzem emitują nieco wyższy poziom hałasu, natomiast modele tarczowe działają bardzo cicho. Z tego względu polecane są wówczas, gdy koszenie musi się odbywać w nocy.

Jaki robot koszący będzie najlepszy?

Najlepszy robot koszący to taki, który skutecznie usuwa trawę i jednocześnie zapewnia w pełni zautomatyzowaną pielęgnację powierzchni. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługują urządzenia marki Stihl, które można znaleźć w naszej ofercie. Ich innowacyjna konstrukcja pozwala na łatwe pokonywanie wzniesień i omijanie przeszkód, a zintegrowane funkcje da się łatwo kontrolować z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie czy tablecie. W przypadku urządzenia takiego, jak robot koszący cena nie jest przesadnie wygórowana. Niemałą zaletą pozostaje też wygodna obsługa. Poszczególne modele dysponują intuicyjnym interfejsem, który ułatwia programowanie urządzenia. Roboty koszące Stihl posiadają jasny wyświetlacz LED, pozwalający na łatwe użytkowanie w świetle dziennym oraz nocą. Istotnym atutem pozostaje wygodna modyfikacja programów. Urządzenia te są wyjątkowo efektywne w eksploatacji, co wynika z ekonomicznego systemu ładowania i możliwości przedłużenia żywotności akumulatora.