Przegląd dostępnych modeli robotów koszących iMow marki Stihl

Roboty do trawy Stihl

Roboty do trawy Stihl to innowacyjne urządzenia, które wyposażone są w nowoczesne technologie zapewniające bezproblemową pracę i wygodę użytkowników. Dzięki nim koszenie trawy staje się łatwe i wygodne. Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić czas i wysiłek podczas koszenia trawy.

Roboty do trawy Stihl — producent

Wiele osób kojarzy markę Stihl przede wszystkim z pilarkami, piłami łańcuchowymi i innymi narzędziami do ciężkich prac. Jednak firma oferuje znacznie więcej, w tym szeroką gamę kosiarek i robotów koszących do trawy.

Roboty koszące do trawy iMow firmy Stihl w skrócie

Roboty koszące firmy Stihl nazywają się iMow. W obecnej generacji występuje również oznaczenie RMI, po którym następuje numer typu i ewentualnie inne litery opisujące specjalne właściwości. Modele oznaczone literą „P” są wyposażone w wyjątkowo wydajny akumulator, dzięki czemu mogą kosić nawet większe obszary. Urządzenia z literą C na końcu nazwy to modele „połączone”, które można obsługiwać za pomocą aplikacji.

Roboty koszące do trawy iMow RMI 422, 422P, 422PC

Roboty iMow RMI 422 są dostępne w trzech różnych wersjach. Są przeznaczone do trawników o powierzchni do 800 m². Zalecany średni czas koszenia to 16 godzin tygodniowo. Wszystkie wersje posiadają akumulatory litowo-jonowe. Robot automatycznie powraca do dołączonej stacji ładującej, gdy poziom naładowania akumulatora jest niski lub gdy wykona swoją pracę na dany dzień.

Robot iMow RMI 422 radzi sobie ze wzniesieniami do 35%. To wartość, która jest wystarczająca w przypadku większości działek, nawet tych położonych na zboczu. Dzięki funkcji Adaptive Slope Speed robot koszący dostosowuje prędkość do nierówności terenu. Sprawdza się to szczególnie na pochyłym terenie. Robot do trawy iMow analizuje teren podczas jazdy. Jeśli jest on szczególnie nierówny, maszyna automatycznie dostosowuje prędkość do warunków.

Szerokość koszenia urządzenia o mocy znamionowej 60 W wynosi 20 cm. Ustawienie wysokości koszenia jest zwymiarowane w zakresie od 20 do 60 mm. Pozwala to na indywidualne ustawienie żądanej wysokości koszenia trawnika.

Koszenie odbywa się za pomocą kosiarki mulczującej, której ostrza mulczujące działają niezawodnie nawet przy wysokim wzroście trawy. Robot automatycznie zmienia kierunek obrotów za każdym razem, gdy noże się zatrzymują. Dzięki temu ostrza zużywają się równomiernie i nie trzeba ich tak szybko wymieniać. Pozwala to zaoszczędzić dodatkowe koszty.

Stihl iMow RMI 422 porusza się po wyznaczonym obszarze trawnika w chaotyczny sposób. Jeśli podczas jazdy napotka przeszkody, czujniki wykryją to. Następuje zmiana kierunku, aby maszyna nie utknęła.

Ciekawym rozwiązaniem jest ochrona przed złodziejami za pomocą kodu PIN, który należy wprowadzić przed uruchomieniem urządzenia.

RMI 422 posiadają zintegrowany wyświetlacz, który może być używany między innymi do wprowadzania ustawień i przeglądania funkcji oraz danych dotyczących wydajności. Można tam również aktywować dynamiczny plan koszenia. Dzięki tej funkcji robotów koszących do trawy iMow firmy Stihl można określić indywidualne okna czasowe dla każdego dnia, w którym urządzenie ma wykonać swoją pracę.

W tych okresach urządzenie samodzielnie decyduje, kiedy zabrać się do pracy, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Jeśli proces koszenia zostanie przerwany, robot będzie go kontynuował w późniejszym czasie w określonym oknie czasowym.

Co wyróżnia modele iMow RMI 422?

Wyposażenie i funkcje RMI 422 P i RMI 422 PC są takie same jak podstawowego modelu RMI 422. Istnieją jednak pewne szczególne różnice.

Oba modele są wyposażone w mocniejszy akumulator. Dzięki temu RMI 422 P jest przeznaczony do trawników o powierzchni do 1500 m², a RMI 422 PC nawet do 1700 m². Ponadto oba modele radzą sobie ze wzniesieniami do 40%. Modelem PC można sterować również za pomocą smartfona.

Potrzebna jest do tego aplikacja Stihl iMow, która jest dostępna dla systemów iOS i Android. Za pomocą aplikacji można nie tylko wysłać robota do pracy, ale także śledzić dynamiczny plan koszenia, a dzięki lokalizacji GPS zobaczyć aktualną lokalizację maszyny. Ponadto urządzenie posiada czujnik deszczu, a także dostosowuje czas koszenia do warunków pogodowych, porównując go z internetowymi serwisami pogodowymi.

Robot do trawy iMow RMI 632 i 632 P

Kolejnym modelem z oferty robotów koszących do trawy Stihl jest RMI 632 w różnych wariantach.

Zasadniczo RMI 632 jest przeznaczony do większych obszarów. Powierzchnia trawnika do koszenia w modelu podstawowym może wynosić do 3000 m², inne modele z tej serii nadają się do trawników o powierzchni do 5000 m². Urządzenia korzystają nie tylko z mocniejszej baterii, ale mają większą szerokość cięcia (28 cm, a zatem o 8 cm więcej niż w przypadku modelu 422). Moc nominalna jest dwukrotnie wyższa i wynosi 120 watów.

Nie ma różnic w wysokości koszenia (również między 20 a 60 mm) i głośności roboczej około 60 decybeli. Poza tym RMI 632 niewiele różni się wyposażeniem i funkcjami od 422. Najważniejszą różnicą jest fakt, że konsolę sterującą można zdjąć. Ponadto 14-kilogramowy iMow RMI 632 jest nieco bardziej „terenowy”, ponieważ radzi sobie nawet ze wzniesieniami do 45%.

Co wyróżnia modele iMow RMI 632?

Ponieważ robot jest w pełni zautomatyzowany, po zainstalowaniu RMI 632 będzie ona sam kosić, ładować i dostosowywać swój harmonogram. Gdy bateria się wyczerpie, samoczynnie powróci do inteligentnej stacji dokującej. W zależności od zaprogramowanego harmonogramu zadecyduje również, czy potrzebne jest szybkie, czy wolne ładowanie.

Robot RMI 522 C

Robot do trawy RMI 522 C iMOW łączy w sobie wiele cech. Można wygodnie konfigurować wiele ustawień tej wersji za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablecie. Można zmienić plan koszenia oraz wstrzymać lub rozpocząć nowe operacje koszenia w zaciszu własnego domu. W ramach dostosowanych czasów aktywności maszyna wybiera optymalne okna koszenia w celu uzyskania najlepszego możliwego koszenia za pomocą czujnika deszczu i porównania z internetowymi serwisami pogodowymi. Model RMI 522 C jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy o długiej żywotności, dzięki czemu doskonale nadaje się do trawników średniej wielkości o powierzchni do 2100 m².

Robot nie tylko automatycznie przycina trawnik, ale jednocześnie dostarcza mu składników odżywczych. Rozdrabnia trawę, zwracając ścinki do gleby, gdzie działa jak biologiczny nawóz dla bujnego, zdrowego trawnika. Jeśli ogród jest stromy lub nierówny, funkcja adaptacyjnej prędkości na zboczu dostosowuje prędkość na wzniesieniu do 40%. Jeśli robot koszący napotka przeszkodę podczas koszenia, czujniki w ruchomej masce wykryją uderzenie i maszyna ruszy w innym kierunku.